Kaplin nedir? Ne işe yarar?

Kaplinler iki şaftı birbirine bağlamak için kullanılan mekanik bileşenler olarak tanımlanır. Bunlar öncelikle enerjiyi tahrik tarafından bir döner sistemin tahrik edilen tarafına aktarmaya hizmet eder ve ikincil işlevler arasında yanlış hizalamayı telafi etmek veya titreşimi azaltmak yer alır.

İki ana bağlantı türü vardır: esnek veya sert. Esnek kaplinler bağlantı noktasında daha fazla hareket serbestliğine sahiptir, dolayısıyla yanal ve eksenel kuvvetlere rijit kaplinlere göre daha iyi dayanabilirler. Daha fazla esneklik, tork iletiminin azalması anlamına gelir; dolayısıyla bu kaplinler, miller arasında bir dereceye kadar yanlış hizalama içeren uygulamalar için en iyisidir.

Rijit kaplinler ise iki mil arasında esnek olmayan bir bağlantı oluşturur. Sonuç olarak torku esnek kaplinlere göre daha verimli bir şekilde aktarabilirler. Kaplin sapmaları telafi edecek şekilde esneyemeyeceğinden millerin hassas bir şekilde hizada kalması gerekir. Uygun hizalamalar karşılandığı sürece sert kaplinler, gücün iletilmesi için güvenli, hassas ve etkili bir araç sunar.

İlgili ürünler

Yorumlar (0)

Şu anda yorum yok
Ürün istek listesine eklendi
Product added to compare.

Bu web sitesi çerezleri kullanıyor

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için çerezleri kullanıyoruz. Ayrıca sitemizi kullanımınıza ilişkin bilgileri, sosyal medya, reklam ve analiz ortaklarımızla, onlara sağladığınız veya hizmetlerini kullanmanız sonucunda topladıkları diğer bilgilerle birleştirebilecek şekilde paylaşıyoruz